TrasyWiększy widok mapy

Rzeka Nida ma charakter rzeki nizinnej o niskim stopniu trudności. Trasa wycieczki nie jest zbyt wymagająca, dzięki czemu mogą w niej uczestniczyć nawet osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakami. Jest to również oferta dla osób, które nie posiadają zbyt wiele czasu. Proponowane przez nas trasy mogą zostać podzielone na 3-4 a nawet 1-2 godzinne odcinki, polecane szczególnie dla początkujących. Wybierz jedna z poniższych tras.

Kuby Młyny - Morawica - TRUDNY odcinek, liczy ok.10 km, czas spływu ok. 3 godz.

Rzeka z początku wąska, później szeroka, brak progów wodnych, jedna przenioska przy młynie w Bieleckich Młynach. W początkowym odcinku należy spodziewać się dużej ilości przeszkód w postaci przewróconych drzew. Czasami będzie wymagać wyjścia z kajaka i przepuszczeniu go pod drzewem. Po drodze znajduje się miejscowość Bieleckie Młyny, gdzie jest po lewej stronie duże bystrze i mocny prąd rzeki. Zalecamy koło tej miejscowości przenieść kajaki po prawej stronie młyna. Dopływając do Morawicy, gdy będzie już widać most należy przed odnogą do turbiny(po prawej stronie) dobić do brzegu i przenieść kajaki pod muszle koncertową, gdzie znajduje się koniec trasy. Nie powinno się dopływać pod tamę - bardzo silny nurt.


Plan spływu
 1. Na pół godziny przed umówionym startem dojeżdżamy do Kuby Młynów skręcając z trasy 73 na górce w Bilczy
 2. Na końcu miejscowości na skrzyżowaniu zostawiamy uczestników spływu, a samochodami jedziemy do Morawicy i zostawiamy je na parkingu przy Młynie w Morawicy (parking po lewej stronie za drugim mostem jadąc od strony Kielc)
 3. Przechodzimy przez kładkę na rzece na teren muszli koncertowej
 4. Tam oczekuje na Was nasz bus z przyczepą
 5. Bus zabiera kierowców i wiezie do Kuby Młynów
 6. Krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, a dla nowicjuszy instrukcja obsługi kajaka ;-).
 7. Informacja o przeszkodach na trasie i stanie rzeki
 8. Wydajemy kajak , 2 kapoki, 2 wiosła, worek 80l na plecak(worek na śmieci), torbę wodoszczelną na komórkę, aparat, dokumenty, wodę do picia
 9. Pomagamy rozpocząć spływ i płyniecie
 10. Na końcu trasy w Morawicy, o umówionej godzinie oczekiwać Was będzie nasz bus z przyczepą.
 11. Zabieramy cały sprzęt, z góry dziękując za wyklarowanie kajaków
 12. Trasa kończy się przy młynie w Morawicy, dokładnie w miejscu gdzie zostały zostawione samochody


Morawica -Chudlew - BARDZO ŁATWY odcinek liczy ok.4 km, czas spływu ok. 1 godz.

Trasa łatwa i krótka, czas spływu nie powinien przekroczyć 1,5 godziny. Na trasie miejsce do biwakowania - może grill? Szczególnie polecamy dla osób które chcą spróbować czy kajaki to rzeczywiście to! Na tej trasie rzeka nie posiada żadnych bystrzy, progów wodnych, a zakończenie brodem przy moście kolejowym nie pozwoli nam przeoczyć końca spływu. Trasa niezbyt kręta, pozwala spokojnie poddawać się nurtowi rzeki. Praktycznie nie spotyka się przewróconych drzew. Mogą występować nisko nad wodą konary drzew, w związku z czym prosimy uważać na głowy.
Plan spływu

 1. Samochody zostawiamy przy Młynie w Morawicy (parking po lewej stronie za drugim mostem jadąc od strony Kielc)
 2. Przechodzimy przez kładkę na rzece na teren muszli koncertowej
 3. Tam oczekuje na Was nasz bus z przyczepą
 4. Krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, a dla nowicjuszy instrukcja obsługi kajaka ;-).
 5. Informacja o przeszkodach na trasie i stanie rzeki
 6. Wydajemy kajak , 2 kapoki, 2 wiosła, worek 80l na plecak(worek na śmieci), torbę wodoszczelną na komórkę, aparat, dokumenty, wodę do picia
 7. Pomagamy rozpocząć spływ i płyniecie
 8. Na końcu trasy o umówionej godzinie oczekiwać Was będzie nasz bus z przyczepą.
 9. Zabieramy cały sprzęt, z góry dziękując za wyklarowanie kajaka
 10. Odwozimy na miejsce startu kierowców, a jak jest miejsce w samochodzie również pozostałe osobyMorawica -Wolica - ŚREDNIO TRUDNY odcinek liczy ok.15 km, czas spływu ok.5 godz.

Trasa dość łatwa, chociaż miejscami znajdują się brody przez rzekę i wówczas kajaki trzeba spławić, czyli wysiąść i trzymając kajak na lince przeciągnąć po wodzie bez obciążenia, gdy stan wody jest niski. Trasa bardzo kręta, nie pozwala na bezczynne płynięcie z prądem. Mogą występować nisko nad wodą konary drzew, w związku z czym prosimy uważać na głowy. Po drodze 2 trudne miejsca (szybki nurt, kamienie) oznaczone znakami. Zaleca się przeciągnąć kajak przy brzegu. Na tej trasie 2 miejsca na biwak. Za miejscowością Nida po lewej stronie oraz po prawej stronie za mostem kolejowym w Wolicy. Za tym mostem prosimy skręcić w lewo na rozwidleniu rzeki, bo w na wprost trafimy na kamienistą tamę i węższy, bardzo niebezpieczny odcinek trasy. W Wolicy przed młynem wodnym jest tama i tu jest koniec odcinka.


Plan spływu
 1. Samochody zostawiamy przy Młynie w Morawicy (parking po lewej stronie za drugim mostem jadąc od strony Kielc)
 2. Przechodzimy przez kładkę na rzece na teren muszli koncertowej
 3. Tam oczekuje na Was nasz bus z przyczepą
 4. Krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, a dla nowicjuszy instrukcja obsługi kajaka ;-).
 5. Informacja o przeszkodach na trasie i stanie rzeki
 6. Wydajemy kajak , 2 kapoki, 2 wiosła, worek 80l na plecak(worek na śmieci), torbę wodoszczelną na komórkę, aparat, dokumenty, wodę do picia
 7. Pomagamy rozpocząć spływ i płyniecie
 8. Po drodze 2 trudne miejsca (szybki nurt, kamienie) oznaczone znakami. Zaleca się przeciągnąć kajak przy brzegu
 9. Po minięciu drugiego mostu kolejowego koniecznie trzeba skręcić w lewo w martwe koryto. Rzeka na wprost prowadzi na bardzo niebezpieczny kamienisty odcinek
 10. Koniec trasy - młyn w Wolicy
 11. Na końcu trasy o umówionej godzinie oczekiwać Was będzie nasz bus z przyczepą.
 12. Zabieramy cały sprzęt, z góry dziękując za wyklarowanie kajaka
 13. Odwozimy na miejsce startu kierowców, a jak jest miejsce w samochodzie również pozostałe osoby


Wolica - Tokarnia -TRUDNY odcinek liczy ok. 10 km, czas spływu ok.1-1.5 godz.

Przy większym stanie wody jest to najtrudniejszy odcinek, zwłaszcza w początkowej części. Tu Czarna Nida łączy się z Bobrzą, powstają wiry i jest bardzo silny nurt. Później rzeka staje się szeroka i spokojna. W Tokarni pod mostem należy kajaki spławić po prawej stronie, tuż przy filarze. Należy zachować dużą ostrożność, ponieważ występują tu ogromne kamienie, na których można rozbić kajak i/lub głowę.


Plan spływu
 1. Samochody zostawiamy przy młynie w Wolicy
 2. Tam oczekuje na Was nasz bus z przyczepą
 3. Krótkie szkolenie z zasad bezpieczeństwa, a dla nowicjuszy instrukcja obsługi kajaka ;-).
 4. Informacja o przeszkodach na trasie i stanie rzeki
 5. Wydajemy kajak , 2 kapoki, 2 wiosła, worek 80l na plecak(worek na śmieci), torbę wodoszczelną na komórkę, aparat, dokumenty, wodę do picia
 6. Pomagamy rozpocząć spływ i płyniecie
 7. Koniec trasy znajduje się przy pierwszym moście drogowym
 8. Na końcu trasy o umówionej godzinie oczekiwać Was będzie nasz bus z przyczepą.
 9. Zabieramy cały sprzęt, z góry dziękując za wyklarowanie kajaka
 10. Odwozimy na miejsce startu kierowców, a jak jest miejsce w samochodzie również pozostałe osoby


Tokarnia - Mokrsko - Odcinek liczy ok. 15 km, czas spływu ok.4-5 godz.

Rzeka przepływa w otoczeniu łąk i lasów. Nurt jest tu względnie spokojny, z rzadka występują mocniejsze prądy. W tym miejscu Czarna Nida jest szeroka i stosunkowo płytka. Na trasie sporadycznie występują zwalone drzewa, które są wynikiem występowania bobrów w tym rejonie. Płynąc kajakiem należy być szczególnie ostrożnym podczas przeprawy pod mostami gdzie dno jest kamieniste, a poziom wody wyjątkowo niski. Najniebezpieczniejszym miejscem na tym odcinku Nidy jest drugi most kolejowy, za którym mocny nurt wypycha kajakarzy na wystający z wody kamień, który w przypadkach niezachowania należytej ostrożności może spowodować wywrotkę, uszkodzenia wioseł lub kajaka. W okolicy miejscowości Brzeźno, za mostem kolejowym jest dogodne miejsce na ognisko. Można tu również zakończyć spływ i wrócić trasą E7 do miejsca startu. Jednym z ciekawszych miejsc na trasie spływu są ruiny szesnastowiecznego zamku w Sobkowie. Został odrestaurowany a obecnie znajduje się w nim restauracja i sala bankietowa. Organizowanie są tu również okazyjnie bankiety, ogniska i pokazy Rycerstwa Polskiego.